Egy megbízás két projekt
Egy távol-keleti csoport helyezkedik el a hosszú, rusztikus tölgyfaasztaloknál Tokaj történelmi borkóstoló pincéjében. Mielőtt még belekezdenének az exkluzív borkóstolójukba, egy angol nyelvű idegenvezetés ismerteti a több mint 500 éves pincerendszer történetét. A pince atmoszférája a múltba repíti a látogatókat. A csoport már izgatottan várja, hogy a világhírű tokaji borokat végre megkóstolhassa.
Ahogy a kánikulából belépünk, kellemes megkönnyebbülést hoz a pince hűvöse, ahol 15-16°C uralkodik, viszont azonnal érződik a magas páratartalom. Ez nemcsak számunkra, de a falakon élő nemespenésznek (Cladosporium cellare) is ideális. A pince állandó klímája biztosítja ennek a különleges, a falakat fekete bársonyként borító penésznek a fennmaradását, amely erre a borvidékre jellemző.
A borbemutatót vezető sommelier könnyed mozdulatokkal forgatja poharában a bio minősítésű száraz furmintot. Ruháján a Tokaj-Hétszőlő Zrt. borászat, elegáns, nemesi logója díszeleg. Miközben szenvedélyesen mesél a szőlészetük organikus műveléséről, a háttérben egy lézerszkenner mérési hangja hallatszik.
Egy megbízás két projekt
A Novabird Hungary Kft. egy neves budapesti tervezőiroda megbízásából kapta azt a különleges feladatot, hogy elvégezze az UNESCO Világörökség részét képező Rákóczi pince lézerszkennelését. Ez a modern technológiai eljárás segít megőrizni és dokumentálni a több száz éves pince részleteit a jövő számára, valamint biztos alapot szolgáltat a közeljövőben kezdődő felújítási munkálatokhoz.
A projekt célja a felszín alatti pincerendszer részletes, nagypontosságú feltérképezése volt, amely számos különálló oldalágat és a történelmi jelentőségű Lovagtermet is magában foglalja. A történeti kutatások szerint 1526-ban Szapolyai János itt tartotta azt a tanácskozást, amelynek eredményeként később megkoronázták Székesfehérváron.
A pince különleges atmoszféráját ma is sokféleképpen kihasználják: az óránként induló túrák mellett rendszeresen rendeznek borkóstolókat és koncerteket is. Bár a hordós érlelés már nem zajlik a pinceágakban, a látogatók elől vasrácsokkal és lakatokkal elzárt ajtók mögött a borászat legértékesebb borai fejlődnek tovább, akár hosszú évtizedeken át. A pince alacsony belmagasságú, nehezen bejárható ágai mára nem használatosak, évek óta sötétség borítja őket, várva a kíváncsi felfedezőket.
A Leiconnal együttműködve a felmérési munka során egy közös vizsgálatot is végeztünk. Ezen a különleges mérési helyszínen hasonlítottuk össze a Leica statikus és mobil lézerszkennereinek teljesítményét.
A projekt technikai háttere
A pincerendszer feltérképezéséhez három különböző Leica eszközt használtunk: a BLK360 statikus szkenner mindkét generációját és a BLK2GO mobilszkennert. Mindegyik szkennernek megvannak a maga előnyei, amelyek lehetővé tették a több száz méteres pincerendszer részletes vizsgálatát. A projekt célja az volt, hogy összehasonlítsuk ezek teljesítményét a kihívásokkal teli, felszín alatti környezetben.
A rendszer legkiemelkedőbb része a Lovagterem, amely impozáns rendezvényhelyszín. A terem méretei és történelmi díszítései lenyűgözik a látogatókat. Az új BLK360 szkennerrel azt vizsgáltuk, mennyire képes részletgazdag, élethű felvételeket készíteni, visszaadva a terem atmoszféráját.
A pince ritkán látogatott, mélyebb részein – sötét, fekete pincepenésszel borított járatokban és gyökerekkel átszőtt falak mentén – a szkennerek pontosságát teszteltük, hogy megtudjuk, milyen részletes és pontos képet kapunk a pincerendszer teljes térbeli elrendezéséről.
A mérés nehézsége és céljai
A pincék térszkennelésének egyik legfőbb kihívása a gyenge vagy teljesen hiányzó világítás. A magas, 80%-os páratartalom még a speciális, nedvességálló lámpákat is próbára teszi, ezért a már nem használt pinceágakban gyakran nem alakítják ki az elektromos hálózatot, és nem cserélik az elhasznált izzókat.
Bár a lézerszkennerek sötétben is képesek működni, de ilyenkor nem lehet panorámaképeket és színes pontfelhőket készíteni. Sok cég a gyorsabb munkavégzés érdekében lekapcsolja a kamerákat, ezzel felére csökkentve a mérési időt. A Novabird azonban, amikor csak lehetőség van rá, mindig készít kameraképeket is. Ennek oka, hogy bár a mérés során egy-egy részlet nem tűnik fontosnak, később ezek a kamerák által nyújtott kiegészítő információk kulcsfontosságúak lehetnek. A cég közel száz pincefelmérése során volt példa arra, hogy a HDR nagyfelbontású panorámaképeink a felmérést követő vizsgálat során igazságügyi bizonyítékként szolgáltak.
A Rákóczi pincében végzett mérésekhez statikus lézerszkennert használtunk, és mérőállásonként négy darab akkumulátoros, 20 W-os, 2000 lumen fényáramú lámpával biztosítottuk a világítást.
A Leica BLK2GO mobilszkenner használatakor a pontosság és különösen a kamerák megfelelő működése érdekében elengedhetetlen a folyamatos és egyenletes megvilágítás. A felmérés során nemcsak a vaksötétség jelentett kihívást, hanem a pincefalakat borító fekete nemespenész réteg is. A projekt során összehasonlítottuk a fixen elhelyezett és a testre rögzíthető lámpákkal végzett mérések hatékonyságát egy 150 méter hosszú, teljesen sötét szakaszon, hogy megállapítsuk, melyik megvilágítási módszer biztosít jobb eredményeket a kamerák számára.
A pincerendszer kialakítása további kihívást jelentett: a hosszú, keskeny ágakat rövid, úgynevezett pincenyakak kötötték össze, amelyek némelyikén csak guggolva lehetett átjutni. Ezek a szűk átjárók csökkentették a mérőállások közötti pontátfedést.
A projekt célja az volt, hogy összehasonlítsuk a statikus és mobil lézerszkennereket – különösen a Leica BLK2GO-t és a BLK360-at – fix és mobil világítási körülmények között, és megvizsgáljuk, melyik eszköz teljesít jobban ebben a bonyolult környezetben.
Az összehasonlító eredmények
Az első mérési napon a teljes pincerendszert és a környező épületrészeket 75 mérőállásból, a lehető legnagyobb pontfelhő sűrűséggel szkenneltük, HDR panorámaképekkel kiegészítve. Ezt a referenciamérést használtuk a pontfelhő modell pontosságának alapjaként.
A mérések összehasonlításakor két tényezőt vizsgáltunk: a mérési időt és a pontosságot. Az első generációs BLK360 lézerszkenner állásonként több mint 6 percet igényelt, ami összesen több mint 10 órás mérési időt eredményezett. Ezzel szemben az új BLK360 kevesebb mint egynegyed idő alatt végzett ugyanazzal a munkával.
A fő kérdés az volt, hogy a BLK2GO nagy mérési sebessége, amely mindössze bő egy óra alatt végezte el a felmérést, milyen pontossági kompromisszumokkal jár. Az összehasonlító mérések alapján a BLK2GO által készített modellek 5-18 cm közötti eltéréseket mutattak a 350 méter hosszú pincerendszerben. Ez 0,01-0,05%-os hibahatárnak felel meg, amely megfelelő pontosságot biztosít általános pincefeltérképezéshez és alaprajz készítéséhez.
Fontos megemlíteni, hogy a méréseket különösen nehéz körülmények között végeztük, például szűk, hosszú alagútszerű járatokban, ahol csak behúzott fejjel vagy leguggolva lehetett közlekedni. A terület nagy része sötét volt, és a falakat fekete penészréteg borította, ami tovább nehezítette a kinematikus eszközök használatát. Egy általános épületfelmérés során ennél jobb, néhány centiméteres pontosságú eredmények is elérhetők.
Azonban nagy pontosságot igénylő feladatok esetén, mint például teherliftek vagy összekötő vezetékek tervezése többszintes pincerendszerekben, ekkora eltérés már nem elfogadható. Ilyen projektekhez a Novabird a Leica RTC360 szkennert alkalmazza, amely milliméteres pontosságot biztosít, így lehetővé teszi a precízebb tervezést és kivitelezést, megfelelve a szigorúbb mérnöki követelményeknek.
A Novabird által fejlesztés alatt álló, testen hordozható, elöl-hátul elhelyezett többlámpás megvilágítás meglepően jó eredményeket hozott a sötét pincejáratokban végzett felmérések során. Ez a megoldás jelentősen javította a szkennelés pontosságát és a látási viszonyokat, különösen a teljesen kivilágítatlan szakaszokban.
és a meglepetés
Tokaj pincéinek különlegessége, hogy a település magjában helyezkednek el, míg más borvidékeken a pincék jellemzően a település határán vagy azon kívül találhatók. Az 1869-es népszámlálás 178 tokaji pincét jegyzett fel, mind a településen határain belül.
A Rákóczi pincerendszer teljes felmérése után, amikor az adatokat a tokaji alaptérképre helyeztük, világossá váltak azok az ingatlanok, amelyek alatt a pincerendszer húzódik.
Érdekesség, hogy a pinceásók lefelé haladva valószínűleg elérték a sziklás alapkőzetet, ezért felfelé kezdtek haladni a hegy irányába. Ennek következtében az egyszintes Rákóczi pincerendszer legmélyebb és legmagasabb pontja között 10,77 méteres szintkülönbség van. Másképpen megfogalmazva, a legmagasabban fekvő pinceág talpa egy szintvonalban van a fogadó épület tetőszerkezetével.
A mérés utóélete
A projekt anyagát a Leicon kiértékelésre eljuttatta a Leica fejlesztési központjába is, ahonnan technikai javaslatokat kaptunk a BLK2GO mérések gyakorlati kivitelezésével kapcsolatban. Ennek köszönhetően a jövőbeni méréseink még pontosabbak és hatékonyabbak lehetnek. Bár a technológia használata rendkívül egyszerű, tapasztalataink alapján némi gyakorlat és megfelelő odafigyelés mellett jobb és precízebb eredményeket érhetünk el.
Ez a projekt nemcsak a Rákóczi pince részletes feltérképezését tette lehetővé, hanem rámutatott arra is, hogy a modern technológia és a folyamatosan finomított mérési módszerek hogyan növelhetik a pontosságot még egy ilyen összetett környezetben is. Az elért eredmények alapján a jövőbeli feladatok már megerősített, bevált technikákkal valósíthatók meg, így biztosítva a történelmi helyszínek precíz és korszerű dokumentálását.